Vándor kerítéskiállítás, faültetés, színielőadás Tolna Vármegye legkisebb zsákfalujában, Murgán
Az a tény, hogy egy pici faluban rendezvényt szerveznek, még nem égbekiáltó. Az sem, ha részt vesz benne a falu apraja-nagyja, és a környező falvakból, városokból is odasereglenek az emberek. Gondolhatnánk, hogy megszokott dolog. Falunapok, bálok, ünnepségek jönnek-mennek, mi ebben a különleges? Az, hogy úgy tűnik, újra feléledt valami ebben az apró faluban, aminek két temploma van, a kocsma és a bolt épülete már csak helytörténeti gyűjtemények tárháza, ahol csak negyvenöten laknak hivatalosan, de mégis egyre jobban érződik a közösség összefogó ereje – a lelkes lakosok, hétvégi vándorok segítségével megmozdult a falu.
Murga, Tolna vármegye legkisebb települése. Szekszárdról indulva, mintegy harminc kilométert megtéve Zomba, majd Kéty után egy rövid meseszerű bekötőút megtételekor nyílik meg az odalátogatónak. Parasztházak, templomok, felújított és még arra váró épületek váltakozásában bontakozik ki az az különlegesség, ami ezt a csöpp helyet meghatározza. Rendezett környék, takaros porták, csend, nyugalom, olykor traktorzúgás, nehezen kivehető emberi hang a távolból. Valamit mindig csinálnak, valahol a négy utcából álló völgyben, amit patak szel át.
Október 11-én délután azonban egészen más dinamika járta át Murgát, mint úgy általában. Egyedülálló ünnepség keretében több rendezvényt is szervezett a „Tíz fecske” Faluvédő Egyesület, amit a messziről ide költöző lakosok alapítottak. Ágoston-Papp Mónika, a rendezvény egyik szervezője szerint szimbolikus, hogy egy emberként álltunk ki egy jó ügy érdekében, hogy egymásra tudunk találni, kapcsolódni, közös pontokat kiemelni.
Ignáczné Orsós Margit polgármester szerint is fontos megmutatni egy ilyen kis falu lakosai számára, hogy nem vagyunk elszigetelve, mi is tudunk értéket felmutatni, és egy rendezvénysorozat keretein belül közösséget teremtve szórakozni.
Csorba Károly a szomszédos Kalaznón és Budapesten élő fotóművész egy különleges, kerítésre illeszthető madárfotó-kiállítást nyitott meg, majd délután a fél falut átfogó tárlatvezetés alkalmával egy részletes előadás keretében mesélt a fotókról a nagyközönségnek. Az alkotások egy nemzetközi, kizárólag madarakat ábrázoló fotókat tartalmazó verseny díjazott művei, amelyet a Birdo Természetvédelmi Egyesület hirdetett meg. A pályázat kiírói hiszik, hogy a fényképek inspirálnak, és cselekvésre ösztönöznek közvetlen környezetünk, valamint bolygónk védelme, megőrzése érdekében. A több kategóriában meghirdetett verseny győztes fotóit a Magyarországon is népszerű vándor-kerítéskiállítás keretében Murgára is eljuttatták a „Tíz fecske” Faluvédő Egyesület szervezésében.
Ezután Felkl Márton leköszönő polgármester kezdeményezésére faültetésre került sor a falu újszülöttjének, elsőként a négy hónapos Pauló Ábris tiszteletére. Reméljük, hogy a most elültetett ginko biloba fát még több csemete is fogja követni, jelképezve ezzel a közösség életerejét.
Az október 11-ei rendezvény egy különleges színielőadással folytatódott. Nagyváradi Erzsébet Jászai Mari-díjas színművész Vasicsek János zeneszerző, ének- és gitárművész kíséretében Szabó Magda verseiből és élettörténeteiből Czeizel Gábor dramaturgiája és rendezése által létrehozott Agyigo című előadását vitték a falu művelődési házának színpadára. Nagyváradi Erzsébet művészetében a Szabó Magda által írt művek népszerűsítése fontos állomás. Szabó Magda a Für Elise és a Régimódi történet színpadra állítása során személyesen üdvözölte a színésznő alakítását, különösen meghatódott, amikor az írónő édesanyját alakította. Szabó Magda verseit Vasicsek János zenésítette meg, az ő előadása, és a színésznő tűpontos, érzelemdús színpadi játéka érzékletesen bemutatja az írónő életét. A versek, énekelt versek, prózai előadások a művelődési ház kis színháztermét megtöltő nagyszámú érdeklődő számára meghatározó élmény volt, vastapssal jutalmazták az alkotókat.
A rendezvényt a „Tíz fecske” Faluvédő Egyesület hozta létre az Illyés Gyula Megyei Könyvtár és Murga Önkormányzatának támogatásával, valamint a falu lakosainak aktív közreműködésével és beleegyezésével.
Írta: Budai Lajber Tímea
Fényképezték: Csorba Károly és Csorba Erzsébet